Kurier z Munster Kurier z Munster
488
BLOG

CZTERY URNY

Kurier z Munster Kurier z Munster Polityka Obserwuj notkę 6

Mam pomysł na ulepszenie procedury wyborczej (chodzi głównie o wybory samorządowe), oraz przeciwdziałanie wyborczej korupcji.

W wyborach samorządowych stosowany jest mechanizm kupowania głosów. Obszernie opisałem go w książce „Strefa tabu. Największe afery III RP”; tu przedstawiam go w wielkim skrócie.

1) Wyborca wchodzi do lokalu wyborczego i podpisuje listę obecności.

2) Pobiera cztery karty do głosowania i wchodzi za tzw. kotarę.

3) Chowa do kieszeni karty na które kupowane są głosy (kartę do głosowania w wyborach na wójta, burmistrza lub ewentualnie do rady gminy/miasta).

4) Zakreśla bądź nie zakreśla dwie pozostałe karty (wybory do powiatu, wybory do sejmiku samorządowego).

5) Wychodzi zza kotary i wrzuca zwinięte karty do urny (dwie pozostałe wynosi na zewnątrz).

6) W tym momencie jest już łańcuszek i dalej kupowanie głosów idzie taśmowo. Jest już po wyborach.

Oczywiście cały proceder w praktyce realizowany jest w sposób zorganizowany, dość masowo, i na dużą skalę, najczęściej przez zorganizowane grupy przestępcze. Jednak jednostkowy opis lepiej go wyjaśnia.

Cztery urny ustawione w lokalu wyborczym (każda do wyborów innego strzebla samorządu) załatwią problem. Wyborca będzie musiał wrzucić jedną kartę do głosowania oddzielnie do każdej urny (jedna karta - jedna urna). Członkowie Obwodowych Komisji Wyborczych będą mogli łatwiej zauważyć próbę wyniesienia kart do głosowania (monitorować proces głosowania).

Poza tym karty do głosowania już na wstępie, w punkcie wyjścia, będą segregowane przez samych wyborców, co bardzo ułatwi pracę członkom OKW.

Jednak potrzebne są również głębsze zmiany o charakterze systemowym, dotyczące całego systemu wyborczego, jak również, politycznego, bo ten który obowiązuje obecnie, generuje olbrzymie zamieszanie oraz nieufność obywateli.

Autor jest socjologiem, zajmuje się analizami z zakresu filozofii polityki i socjologii polityki oraz obserwacją uczestniczącą. Interesuje go zwłaszcza fenomenologia, a także hermeneutyka. Jest redaktorem naczelnym Czasopisma Eksperckiego Fundacji FIBRE oraz członkiem zarządu tej organizacji. Pełni również funkcję dyrektora zarządzającego Instytutu Administracja.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka